Výzva na záchranu Literárneho týždenníka
Literárny týždenník ako časopis Spolku slovenských spisovateľov (SSS) v ostatných rokoch prechádza peripetiami, ktoré spôsobuje najmä nedostatočná výška dotácie na jeho tvorbu a vydávanie zo strany Fondu na podporu umenia (FnPU).
Je to v rozpore so zámermi deklarovanými pri zriadení tohto fondu, ktorý by mal klásť osobitný dôraz na podporu časopisov, knižnej kultúry a podujatí, ktoré vytvárajú a šíria hodnoty slovenskej pôvodnej a kvalitnej prekladovej literatúry, pôvodnej i tradičnej kultúry, nášho pôvodného umenia, ale aj kultúrno-spoločenských reflexií súčasnej slovenskej spoločnosti. Literárny týždenník, ako aj časopis SSS pre mladú literatúru a umenie Dotyky sa ťažiskovo venujú práve uvedeným aktivitám, a napriek tomu sú v dotačných schémach FnPU opakovane kriticky podhodnocované. Literárny týždenník dlhodobo funguje v podvyživených podmienkach, redakcia zápasí s nevyhovujúcimi personálno-mzdovými a materiálno-technickými podmienkami a každoročne sa všemožne musí usilovať, aby získala základné prostriedky na udržanie periodicity, rozsahu a obsahovej štruktúry LT.
Je očividné, že problém nie je v spolkových časopisoch, ktoré si plnia svoje poslanie, ale v systéme FnPU a zostavení odborných komisií, ktoré rozhodujú o výške dotácií – bez možnosti odvolať sa. V ostatných rokoch sú odborné komisie na časopisy bez zástupcu SSS. Je to v príkrom protiklade s tým, že SSS ako najstaršie a najpočetnejšie spisovateľské združenie na Slovensku má nespochybniteľný odborný status zapájať sa poradným hlasom do všetkých procesov a činností inštitúcií, v ktorých sa rozhoduje o našej literatúre – o periodikách, knižnej kultúre či literárno-kultúrnych podujatiach. Pripomíname, že SSS má vyše 450 členov a že mnohí jeho členovia-spisovatelia sú dlhodobo (vrátane ostatných rokov) úspešní v celoštátnych literárnych súťažiach, a to aj v tých najprestížnejších – napr. Anasoft litera (E. Farkašová, M. Zelinka, Z. Cigániková a i.) či Ceny a prémie za slovenskú pôvodnú literárnu tvorbu Literárneho fondu (J. Švantner, J. Tazberík, D. Hajko, J. Banáš, M. Bielik, B. Šikula, I. Szabó, z mladších autorov J. Klus, O. Gluštíková, M. Chudík a i.). Nehovoriac o tom, že členmi SSS sú viaceré dnes už ikony našej pôvodnej literatúry ako básnici V. Turčány, J. Mihalkovič, Š. Moravčík, J. Mokoš, prozaici P. Jaroš, J. Balco, spisovatelia literatúry faktu A. Hykisch, A. Blaha, J. Rezník, V. Apfel, spisovatelia pre deti O. Sliacky, V. Švenková, ale aj literárni vedci či kritici ako V. Šabík, M. Bátorová, A. Halvoník, J. Čertík, autori odbornej literatúry J. Vladár, M. Kučera, T. Winkler, J. Bátora, A. Maťovčík, prekladatelia ako O. Kořínek a mnohí ďalší spisovatelia, ktorých pre nedostatok miesta nemôžeme menovať. Okrem toho SSS po dlhé roky úspešne garantuje a spoluorganizuje viaceré prestížne literárne súťaže ako Jašíkove Kysuce – pre prózu a eseje, Chalupkovo Brezno, Literárna súťaž Jozefa Braneckého Studňa sa tajne s dažďom zhovára či Cena Rudolfa Fábryho pre mladých básnikov. Navyše SSS bol hlavným organizátorom Kongresu slovenských spisovateľov s medzinárodnou účasťou (2016), úspešne spoluorganizuje už tradičnú Tatranskú literárnu jar, Slovesnú jar, Vydavateľské dni SSS a ďalšie celoštátne či regionálne podujatia. Ignorovanie tohto relevantného stavovského združenia – ako aj iných spisovateľských združení – v rozhodovacích procesoch o poskytovaní podpôr, žiaľ, musíme považovať za nesystémové rozhodovanie na základe skupinových záujmov.
Žiaľ, macošský prístup štátu k podpore slovenskej literatúry sa ukazuje i v oklieštení príjmov Literárneho fondu (LF) v čase pandémie, aj keď ide o desaťročiami overený, účinný nástroj podpory slovenských spisovateľov i spisovateľov národnostných menšín – vrátane sociálne odkázaných tvorcov. Neakceptovateľná je aj situácia Slovenských pohľadov v Matici slovenskej (MS), keď v tomto roku pre nedostatok finančných prostriedkov by mal tento najstarší slovenský literárny časopis z pohľadu vedenia MS prejsť na dvojmesačnú periodicitu (čo sa nestalo ani v čase vojny). Predstavenstvo SSS už verejne vyjadrilo podporu SP i LF a nesúhlas s uvedenými krokmi a bude sa situáciou v oblasti financovania a kultúrnej politiky štátu zaoberať osobitne.
Čitateľov, prispievateľov a osobitne darcov do zbierky na podporu Literárneho týždenníka vyzývame na podporu nášho časopisu v tomto neľahkom období a všetkým úprimne ďakujeme.
Redakcia Literárneho týždenníka
Zdroj: Výzva na záchranu Literárneho týždenníka, in: In: Literárny týždenník, ročník XXXIV, č. 5 – 6 (17. 2. 2021), ISSN 0862-5999, s. 1