Prezentovali päť debutov novej knižnej Edície mladých slovenských autorov časopisu Dotyky (Budmerice 16. 12. 2016)

18.12.2016 18:22

Čarovnú atmosféru blížiacich sa Vianoc, v budmerickom kaštieli, tróniacom uprostred parku dýchajúceho zimou, navodili srdcehrejúce piesne speváckeho zboru Chorus Angelicus. Že išlo o ozajstný sviatok mladej literatúry, sa dalo tušiť už z preplnenej sály, v ktorej sa zišli desiatky mladých ľudí, viaceré osobnosti slovenskej literatúry a zástupcovia literárnych a kultúrnych inštitúcií. Nebýva zvykom, aby sa uvádzalo do života naraz päť literárnych debutov, v tomto prípade štyri básnické a jeden prozaický. V novej Edícii mladých slovenských autorov časopisu Dotyky (EMSA), ktorej iniciátorom je Spolok slovenských spisovateľov, vyšli prvé knihy autora Michala Baláža Ø a autoriek Sone Ferencovej Objímanie letokruhov, Kataríny Kolárikovej Koňarikovej Na periférii priateľstva, Ivany Kladivíkovej Mihálikovej Kovanie v krokoch a Michaely Vankovicovej Ako spať na vode.

Na úvod privítal hostí a osobitne mladých autorov starosta Budmeríc Jozef Savkuliak, ktorý deklaroval dlhodobý záujem samosprávy o podporu literárnych a kultúrnych aktivít zviditeľňujúcich ich obec, čoho dokladom je aj jej aktívna účasť v ôsmych ročníkoch súťaže Cena Rudolfa Fabryho, pomenovanej na počesť budmerického rodáka. Štátny tajomník Ministerstva kultúry SR Ivan Sečík odovzdal mladým debutantom pozdrav a vyjadrenie podpory mladej literatúre od ministra kultúry SR Marka Maďariča, pod ktorého záštitou sa podujatie konalo.

Na podujatí sa zúčastnil aj Boris Brendza, šéfredaktor časopisu Dotyky, ktorý mladým autorom otvára cestu do sveta literatúru. Debutujúci autori vyšli práve z autorskej základne tohto časopisu Spolku slovenských spisovateľov pre mladú litzeratúru a umienie.

Čerstvé, tlačiarenskou čerňou voňajúce knižky uviedli do života – za prítomnosti autorov – posypaním „nastrihanými slovami“ generálna riaditeľka sekcie umenia MK SR a podpredsedníčka Fondu na podporu umenia Zuzana Komárová, ktorá takisto vyjadrila podporu podujatiu a mladým autorom, predseda SSS Miroslav Bielik a čestný predseda SSS Jaroslav Rezník, ktorý zaželal mladým autorom, aby ich knihy vzlietli nad Slovensko a pristáli v hlavách všetkých, no najmä malých ľudí, a aby vrúcne milovali svoju vlasť. M. Bielik vyjadril vieru, že debutujúci mladí autori úspešne vstúpia do sveta literatúry, že nová edícia bude vo vydávaní debutov pokračovať aj v budúcich rokoch a že tak umelecky nadviaže na slávnu tradíciu rovnomennej edície, v ktorej vyšlo v rokoch 1925 až 1937 – v redakcii Jána Smreka u vydavateľa Leopolda Maznáča v Prahe – 61 kníh jedinečných slovenských spisovateľov ako J. Smrek, J. Alexy, M. Rázus, V. Roy, Š. Krčméry, M. Urban, J. C. Hronský, M. Rázus, G. Vámoš, L. Novomeský, J. Pomičan, E. B. Lukáč, J. Hrušovský, V. Beniak, R. Dilong a i.

Knižky novej Edície mladých slovenských autorov časopisu Dotyky boli podporené z verejných zdrojov Fondom na podporu umenia.


-red-