Matičiari si pripomenuli ANDREJA SLÁDKOVIČA
V roku 2020 si kultúrna verejnosť na Slovensku zaspomínala na „pohronského slávika“ Andreja Sládkoviča (30. marca 1820 Krupina) pri príležitosti 200. výročia jeho narodenia. Matica slovenská v spolupráci s Cirkevným zborom ECAV Hrochoť si túto skutočnosť plánovala slávnostne pripomenúť nakultúrno-duchovnom podujatí v apríli 2020 v uvedenej podpolianskej obci. Pandémia COVID-19 neumožnila plánované podujatie uskutočniť nielen 19. apríla, ale ani 4. októbra 2020.
Napokon až11. júla 2021 sa podujatie pod názvom ANDREJ SLÁDKOVIČ: básnik– matičiar– evanjelický kňaz uskutočnilo v evanjelickom kostole v Hrochoti s cieľom pripomenúť si duchovné posolstvo tejto významnej osobnosti slovenského národa– predstaviteľa slovenského literárneho romantizmu, štúrovského básnika, prekladateľa, kritika literárnych a dramatických prác, matičiara a ev. kňaza Andreja Braxatorisa, známeho pod literárnym menom Andrej Sládkovič.
Matica slovenská a Miestny odbor Matice slovenskej v Banskej Bystrici sa rozhodli pre podujatie v Hrochoti, kde A. Sládkovič začínal svoje kňazské poslanie, o čom zanechal svedectvo jeho životopisec Ľudovít Grossmann v Nákrese života: „Ako prospešné bolo pre nášho Sládkovičovho ducha, že sa na niekoľko rokov v Hrochoti (pozn.: 1847 – 1856) pobavil. Tu mal príležitosť poznať a vžiť sa do pôvodnej a prirodzenej povahy a rýdzosti slovenského ľudu...“
Podujatie svojou návštevou poctili poslankyne NR SR Ľ. Laššáková a A. Záborská, predseda SZPB
P. Sečkár a ďalší hostia. V programe vystúpil herec a recitátor Juraj Sarvaš, ktorému k vzácnemu životnému jubileu zablahoželal 1. podpredseda MS Marek Hanuska a odovzdal mu pamätnú medailu MS, starosta Hrochote Marian Mazúch a zborová farárka Beata Šalamun Fraňová. J. Sarvaš verše svojho obľúbeného Sládkoviča zarecitoval z Maríny a Detvana a zaspomínal si na niektoré vybrané udalosti zo šírenia básnického slova. V programe vystúpili miestni folkloristi z FS Hrochoťan, napríklad aj piesňou More vyschne na text A. Sládkoviča. Žiaci z DFS HUČAVA zasa okrem ľudovej ľúbostnej piesne netradične predstavili A. Sládkoviča a jeho odkaz pre súčasnú mladú generáciu. Do poeticky ladeného programu po skončení evanjelických služieb Božích vhodne zapadla aj hra na fujare v podaní známeho fujaristu Vladimíra Homolu. Po záverečnej piesni Kto za pravdu horí si prítomní uctili pamiatku Andreja Sládkoviča položením venca k pamätnej tabuli na budove „starej“ fary, v ktorej si následne pozreli ukážky hrochotského folklóru a niektorých Sládkovičových predmetov.
JÚLIUS LOMENČÍK